Львівський “собор” 1946 року та ліквідація УГКЦ, – інтерв’ю Олега Турія для Польського радіо

Розмову з к.і.н. Олегом Турієм, проректором із зовнішніх зв’язків УКУ та завідувачем кафедри церконої історії УКУ можна прослухати за покликанням.
Учасники Львівського псевдособору голосують за розрив Берестейської унії та приєднання до Російської православної церкви

Цього року виповнилося 70-та річниця так званого Львівського собору, який пройшов 8-10 березня 1946 у архикафедральному соборі святого Юра і на якому оголошено рішення про розрив Берестейської унії 1596 року та приєднання Української греко-католицької церкви до Російської православної церкви. Формальним ініціатором заходу була ініціативна група на чолі з отцем Гавриїлом Костельником, а фактичним організатором сам Сталін. Чимало дослідників, так само як Ватикан і сама УГКЦ називають цей захід Львівським псевдособором через його неканонічність і насильницький характер його проведення. Собор був не легітимним, позаяк він не був скликаний ієрархами і жоден єпископ не був на ньому присутнім. Греко-католицьку ієрархію на чолі з митрополитом Йосифом Сліпим в той час було ув’язнено і вислано до концтаборів. Учасниками цього заходу проведеного за сценарієм і під залізним контролем НКВС стали 216 делегатів абсолютно більшість з яких зібрано внаслідок жорстокого терору.

Матеріал підготував Назар Олійник

Джерело – Польське радіо