На українській парафії в Ризі викладачі КЦІ розповіли про підпілля УГКЦ

У п’ятницю 28 жовтня у греко-католицькій парохії Преображення Господнього у Ризі (Латвія) охочі мали нагоду почути лекцію “Історія Української Греко-Католицької Церкви в Катакомбах”. Про нелегкий період 1946-1989 років розповіли викладачі кафедри церковної історії УКУ Світлана Гуркіна, яка одночано є директором Інституту історії Церкви (ІІЦ) УКУ, та о.Тарас Бублик, який також є науковим співробітником ІІЦ. Захід відбувся за ініціативи місцевого греко-католицького пароха о. Романа Сапужака. 

4

Під час лекції Світлана Гуркіна охарактеризувала особливості розвитку Греко-Католицької Церкви до 1939 року і розповіла про мудрий провід і основні напрямки діяльності довголітнього глави митрополита Андрея Шептицького та  його наступника – ісповідника віри митрополита Йосифа Сліпого.  Також лекторка представила історичні передумови, урядові плани й обставини прийняття сталінським режимом рішення про офіційну інституційну ліквідацію Галицької греко-католицької митрополії (1946) та Мукачівської єпархії (1949).

Опісля о. Тарас Бублик окреслив та проаналізував формування структур УГКЦ в умовах переслідування і заборон. Він наголосив на тому, що греко-католики, як духовенство, так і вірні, ніколи не визнавали рішень Львівського псевдособору 1946 р. і залишалися вірними своїй Церкві. В умовах підпілля УГКЦ мала єпископів і священиків, діяли монастирі та підпільні громади, були покликання до духовного стану. Радянській владі, незважаючи на тиск і репресії, не вдалося знищити Церкву, й наприкінці 1980-х рр. греко-католики відстояли легалізацію та відродження УГКЦ.

3

На завершення лектори подарували для бібліотеки парафії видання ІІЦ та УКУ на історично-церковну тематику, зокрема журнал «Ковчег», «Йосиф Сліпий. Спомини», «До світла Воскресіння крізь терни катакомб», а також нещодавно виданий альбом «Переслідувані за Правду: українські греко-католики в умовах тоталітарних режимів ХХ століття», який був названий однією з найкращих книг на цьогорічному Форумі Видавців у Львові.

Головна | Історія кафедри | Контакти

Кафедра церковної історії Українського Католицького Університету © 2014. Всі права захищені.

Home | History of department | Contacts

Church History Department of the Ukrainian Catholic University © 2014. All Rights Reserved.