Презентація книги «Митрополит Шептицький 1923-1939. Випробування ідеалів»

У Львові 3 грудня презентуватимуть нещодавно видану працю Ліліани Гентош «Митрополит Шептицький 1923-1939. Випробування ідеалів». Захід відбувається за підтримки Кафедри церковної історії УКУ та Інституту історії Церкви.

Gentosh

Монографія львівського історика Ліліани Гентош є спробою написання сучасної біографії Митрополита. У праці зроблений акцент на міжвоєнний період діяльності 1923-1939 роки, оскільки саме тоді, на думку науковця, діяльність владики набула розквіту у всіх сферах: Церква, суспільство, культура, економіка, освіта. У той самий час остаточно сформувалися його візії і плани стосовно реформування Греко-католицької Церкви та його бачення діалогу з Православним світом.

Ліліана Гентош ділиться враженнями від опрацьованих матеріалів:

«Для мене найцікавішим було відкривати світ думок, поглядів й естетичних смаків митрополита. Я намагалася, щоб читач побачив Шептицького не всесильним князем Церкви, заглибленим у молитовні практики, а людиною, що мужньо переносила складні недуги, майже постійно потерпала від болю і хворіб. Митрополит також час до часу переживав розчарування та відчуття пригніченості. Його погляди та дії не завжди знаходили розуміння. Шептицький не був ні непомильним, ні всезнаючим, його дорога не була шляхом переможних звершень. Однак, митрополит був людиною надзвичайних якостей, його непохитність і виняткова мужність, впевненість у власних переконаннях були гідними подиву».

У новій книжці не залишилися поза увагою ставлення Митрополита до держави як феномену та його погляди на провідні ідеї тогочасся – фашизм та комунізм. Важливою темою, яку теж порушує автор, є ставлення Митрополита до поширення інтегрального націоналізму та діяльності Організації українських націоналістів. У цьому контексті також представлені погляди Андрея Шептицького щодо модерності та модернізації, увагу привертає і його діяльність у руслі візантинізації та українізації ГКЦ.

Відгуки про книгу:

о. Юрій Аввакумов, професор Університету Нотр-Дам (США): «Нарешті з’явилося те, чого ми з нетерпінням чекали – перша в Україні наукова біографія митрополита Андрея Шептицького, створена на основі ретельного опрацювання величезного обсягу джерельного матеріалу. Особливо привабливою рисою книги Ліліани Гентош є те, що вона поєднує уважність та смак до історичної деталі з переконливою та ясною концепцією і жвавим відчуттям свого героя як особистості. Можна лише побажати цій компетентній та захоплюючій монографії якомога широкого кола читачів – і в Україні, і за її межами».

Марта Богачевська-Хом’як, професор Університету Джонса Гопкінса та Університету Джорджа Вашінгтона (США): «Ліліана Гентош справді заглиблена у комплексному архівному матеріалі Ватиканських і Львівських архівів. Тільки дослідник, що роками жив своєю тематикою, може так позірно легко, а водночас так глибинно висвітлити добу. А доба, для Л. Гентош, це жива постать Митрополита Шептицького. Вона вибрала найскладніший період його життя і представила читачеві багатий, виважений і достовірний портрет».

Модератор: Олег Турій, кандидат історичних наук, завідувач Кафедри церковної історії УКУ, проректор УКУ.

Диспутанти:

• Олег Беген, кандидат історичних наук, доцент Кафедри церковної історії УКУ.
  • Ярослав Кіт, доктор філософії, науковий співробітник Інститут релігії та суспільства УКУ, координатор літньої школи УКУ «Соціальна думка митрополита Андрея».

Час зустрічі: 16:00.

Місце зустрічі: ауд. 130 (семінарська кімната ім. Ірини Шипули), вул. Свєнціцького, 17, Український католицький університет.

Gentosh2Довідка: Ліліана Гентош, кандидат історичних наук за спеціальністю всесвітня історія, співробітник Інституту історичних досліджень Львівського національного університету імені І. Франка, автор монографії «Ватикан і виклики модерності. Східноєвропейська політика папи Бенедикта ХV та українсько-польський конфлікт у Галичині (1914-1923 рр.)», опублікувала низку наукових статей з історії Греко-католицької та Католицької Церков, міжнаціональних та міжконфесійних відносин. Багато років вивчає українські, польські та ватиканські архівні збірки, результати досліджень були видані українською, польською, німецькою та англійською мовами.